Co je to pandemie?

Slovo pandemie je odvozeno z řeckých slov pan (všichni) a démos (lidé), jak už název napovídá jedná se o epidemii, která se šíří u lidí napříč státům i kontinentům. Infekční onemocnění, které se šíří všude je velmi nebezpečné a ohrožuje miliony lidí.
 
Během historie lidstva bylo několik velmi zlých pandemií. Ať už se jednalo o pandemii morovou, tuberkulózní nebo v moderní době pandemie HIV či H1N1.
 
Pandemie potřebuje pro svůj vznik nový kmen infekční choroby, který nebyl dosud objeven. Stávající choroby často mutují, a pokud není zahájena včas léčba a nejsou léky na konkrétní zmutovaný patogen, infekce se rychle šíří a ohrožuje všechny.
 
Pandemie musí být infekčního charakteru. Proto i když rakovina nebo infarkt myokardu zabíjí miliony lidí napříč kontinenty, nejedná se zde o pandemii.
 
Světová zdravotnická organizace WHO v roce 1999 vydala dokument na připravenost při propuknutí pandemie a příslušná opatření, která se mají dodržovat v určitých fázích výskytu. Tento dokument byl několikrát aktualizován. Jednotlivé země mají vlastní pandemický plán, který se použije v případě rizika pandemie, a dále pokud už pandemie vypukla.

Pro vznik pandemie je často nutný nový typ patogenu, se kterým se organismus ještě nesetkal a nemá proti němu vytvořeny žádné protilátky. Díky tomu se nemoc rychle šíří mezi kontinenty.

Jaký je rozdíl mezi pandemií a epidemií?

Epidemie je neobvykle vysoký výskyt infekčního onemocnění (nákazy) osob na omezeném území během definovaného časového úseku. Označuje se tak situace, kdy je výskyt určitého onemocnění výrazně vyšší než obvykle očekávaný výskyt tohoto onemocnění v závislosti na místě a čase. Termín "výrazně převyšuje" se v různých státech světa definuje různě. Lze totiž sledovat různé ukazatele:

  • úmrtnost
  • počet nových onemocnění
  • počet pracovních neschopností
  • množství prodaných léků.